Abdülhak Hamit Tarhan Kimdir? Kısaca hayatı

Abdülhak Hamit Tarhan
Abdülhak Hamit Tarhan, 1852 yılında İstanbul'un Beşiktaş ilçesinde doğdu. Eğitim hayatına Mahalle Mektebi'nde başladı, ardından Rumeli Hisarı Rüştiyesi'ne gitti. Düzenli bir şekilde örgün eğitim görmedi. Daha çok evde özel dersler alarak yetiştirildi. Hocaları arasında Hoca Tahsin Efendi gibi devrin önemli bilginleri vardı. Abdülhak Hamit Tarhan'ın Hoca Tahsin Efendi ile kurduğu bağ öylesine güçlüydü ki, hocasının ölümünün ardından 150 mısralık bir mersiye kaleme almıştı.

Memuriyet hayatına Bab-ı Ali Tercüme Odası'nda başladı. Babası Tahran Büyükelçiliği'ne atanınca onun yanında Tahran'a gitti ve Farsça öğrendi. İstanbul'a geldikten sonra çeşitli kurumlarda memurluk görevini sürdürdü. 1874 yılında Fatma Hanım'la hayatını birleştirdi. Bu dönemde, tanınmasını sağlayan ilk eser olan 'Duhter-i Hindu' adındaki tiyatro oyunu sahnelendi ve basıldı.  

Çeşitli ülkelerde elçi olarak görev yapan Abdülhak Hamit Tarhan, 1855 yılında eşi Fatma Hanım'ı kaybetti. Duyduğu üzüntü ile kırk gün boyunca onun mezarına giderek 'Makber' adlı şiirini yazdı.

Bir dönem Meclis-i Ayan Üyeliği ve Meclis-i Ayan Başkanlığı görevlerinde bulundu. Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra Viyana'ya giden Abdülhak Hamit, cumhuriyetin ilan edilmesiyle birlikte Türkiye'ye döndü. TBMM'de İstanbul Milletvekili olarak görev yaptı. 12 Nisan 1937'de vefat etti. 

ABDÜLHAK HAMİT TARHAN'IN BAZI ESERLERİ 

Şiir

Makber
Belde
Validem
Hacle
Sahra
İlham-ı Vatan

Tiyatro

Duhter-i Hindu
İçli Kız
Nesteren
Eşber
Finten
Zeynep
Macera-yı Aşk
İlhan
TurhanYorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı