Recaizade Mahmut Ekrem Kimdir? Kısaca Hayatı

RECAİZADE MAHMUT EKREM
Tanzimat Edebiyatı'nın önemli isimlerinden Recaizade Mahmut Ekrem, 1 Mart 1847 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. İlköğrenimini tamamladıktan sonra Harbiye İdadisi'ne girdi, ancak sağlık sorunlarından dolayı mezun olamadı. 

Memuriyet hayatına Hariciye Nezareti Mektubi Kalemi'nde başladı. Bir dönem Şura-yı Devlet ve Meclis-i Ayan üyesi olarak görev yaptı. 1880 ile 1888 yılları arasında Mekteb-i Sultani ve Mekteb-i Mülkiye'de öğretmenlik yaptı. 

İkinci Meşrutiyet'in ardından kurulan kabinede Maarif Nazırı olarak görev yaptı. Namık Kemal'le tanıştıktan sonra edebiyat dünyasına adım attı. Namık Kemal tarafından çıkarılan Tasvir-i Efkar gazetesinde yazmaya başladı. Bir süre sonra ise gazetenin yönetiminde yer aldı. 

Artık tamamen kendini edebi çalışmalarına veren Recaizade Mahmut Ekrem, özellikle Muallim Naci ile yaptığı kafiye tartışmasıyla ünlenmiştir. Servet-i Fünun edebiyatının doğmasına büyük katkı sağlamıştır. 1896 yılında Türk edebiyatındaki ilk realist roman olma unvanını taşıyan 'Araba Sevdası' adlı kitabı yayımlandı.

1914 yılında İstanbul'da hayatını kaybetti. 

RECAİZADE MAHMUT EKREM'İN EDEBİ KİŞİLİĞİ

  1. Recaizade Mahmut Ekrem, Tanzimat Edebiyatı'nın ikinci dönem sanatçılarından olup; edebiyatımızın yenileşmesine önemli katkılar sağlamıştır. 
  2. Edebiyatımızın batılılaşma sürecinde önemli bir yeri vardır. 
  3. Eski edebiyatı savunanlara karşı yeniliğin savunucu olmuştur. 
  4. "Kulak için kafiye" anlayışını benimsemiştir.  

RECAİZADE MAHMUT EKREM'İN ESERLERİNDEN BAZILARI

Araba Sevdası
Afife Anjelik
Talim-i Edebiyat
Pejmürde
Muhsin Bey
Takdir-i Elhan
Zemzeme: Bu esere karşılık Muallim Naci tarafından 'Demdeme' yazılmıştır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Platon'un Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)