Fazıl Hüsnü Dağlarca Hayatı Kısaca

Fazıl Hüsnü Dağlarca
Fazıl Hüsnü Dağlarca, 26 Ağustos 1914 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini farklı illerde tamamladı. Lise öğrenimini ise Kuleli Askeri Lisesi'nde tamamladı. Mezuniyetinin ardında yaklaşık on beş yıl boyunca orduda görev yaptı. 1950 yılında ise ordudan ayrıldı. Bir süre Çalışma Bakanlığı'nda görev yaptıktan sonra emekli oldu.

Küçük yaşlardan itibaren edebiyata ilgi duydu. 13 yaşındayken Yeni Adana gazetesinin düzenlediği öykü yarışmasında birinci oldu. [1] Bir yandan Harp Okulu'nda öğrenimini sürdürürken bir yandan da Varlık dergisinde şiirleri yayımlanıyordu. 1935 yılında ilk şiir kitabı "Havaya Çizilen Dünya" yayımlandı. [2]

Yeditepe, Türk Yurdu, Varlık ve Kültür Haftası gibi dergilerde şiirleri yayımlandı. 1955 yılında yayımlanan "Asu" adlı şiir kitabıyla Yeditepe Şiir Armağanı'nı kazandı. "Kitap Kitabevi" adını verdiği kendi yayınevini kurdu. 1960 yılında "Türkçe" isimli bir dergi çıkarmaya başladı. 1964 yılına kadar 43 sayı çıkardı. "Delice Böcek" adlı eseriyle Türk Dil Kurumu Şiir Ödülü'nü kazandı. 2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca Kültür Sanat Hizmet Ödülü'ne layık görüldü. 

Edebiyatımızın en üretken şairlerinden Fazıl Hüsnü Dağlarca, 15 Ekim 2008 tarihinde hayatını kaybetti.

FAZIL HÜSNÜ DAĞLARCA'NIN BAZI ESERLERİ

Havaya Çizilen Dünya
Asu
Çocuk ve Allah
Toprak Ana
Aç Yazı
Üç Şehitler Destanı
Kuş Ayak
Kubilay Destanı
Türk Olmak
Çakırın Destanı
Çanakkale Destanı
Delice Böcek

KAYNAKÇA

[1] Yapı Kredi Yayınları, Fazıl Hüsnü Dağlarca, (Erişim Tarihi: 27.02.2019)
[2] "Dağlarca: Şiir mucizedir", Radikal, 02.06.2005

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı