İyonyalılar Hakkında Kısa Bilgiİyonyalılar hakkında bilinmesi gereken 9 bilgiyi maddeler halinde ve kısaca derledik. 

1. İyonya, M.Ö. 1200'lü yıllarda Yunanistan'dan göç eden Akaların Batı Anadolu kıyılarında kurdukları bir devlettir. İyonya olarak adlandırılan bölge, İzmir ile Büyük Menderes arasında kalan kıyı bölgesidir. 

2. İyonyalılar, "polis" olarak adlandırılan şehir devletleri halinde örgütlenmişlerdir. Yani merkeziyetçi yapıda bir yönetim kuramamışlardır. Bu şehir devletlerinden bazıları şunlardır: Efes, Milet, Foça ve İzmir.

3. İyonya şehir devletleri, tarihi süreç boyunca üç yönetim tarzı ile yönetildiler: Krallık, oligarşi ve demokrasi

4. Lidyalılar, Anadolu ile ticaret yapmalarını engelledikleri için deniz ticaretine yoğunlaşmışlar ve çeşitli yerlerde koloniler kurmuşlardır.

5. Ticaretin gelişmesi, ülkelerini maddi bakımdan kalkındırdığı gibi farklı kültürlerle de etkileşime girmelerini sağlamıştır. Bu durum ise bilim ve kültür alanında gelişmelerinin yolunu açmıştır. Öyle ki, İyonyalılar, Anadolu'da kurulan İlk Çağ uygarlıkları arasında en gelişmiş medeniyet olarak kabul edilmektedir. 

6. Bilim ve kültür alanında oldukça ilerlemiş bir uygarlık olan İyonya'da yetişen bazı bilim adamlarını şu şekilde sayabiliriz: Heredot, Hipokrat, Diyojen, Anaksimandros, Pisagor, Teodorus

7. İyonya'da çok tanrılı bir dinsel inanış vardı. Tanrılarını insan biçimde düşünmüşler ve heykellerini yapmışlardır.

8. Perslerin saldırısı sonucunda yıkılmıştır. 

9. İyonyalılardan kalan mimari eserler şunlardır: Efes'te bulunan Artemis Tapınağı, Apollon Tapınağı ve Hera Tapınağı

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı