Orhan Pamuk'un Kısaca Hayatı


Orhan Pamuk 

Ülkemizde Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan ilk yazar olan Orhan Pamuk, 1952 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. 1970 yılında Robert Koleji'ni bitirdikten sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi'ne girdi. Üçüncü sınıfta buradan ayrılarak İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'ne geçti ve 1977 yılında mezun oldu. 

Yazar olmayı kafasına koyan Orhan Pamuk, evine kapanarak çalışmalarına başladı. Kendisinin deyimiyle zorlu bir sürecin ardından ilk başarısını elde etti. 1979 yılında katıldığı Milliyet Roman Yarışması'nda "Karanlık ve Işık" adlı eseriyle Mehmet Eroğlu ile birlikte birinciliği paylaştı. Bu eseri, daha sonra "Cevdet Bey ve Oğulları" adı ile yayımlandı. Bu romanı ile Orhan Kemal Roman Ödülü'nü kazandı. 

"Sessiz Ev" adlı ikinci kitabı 1983 yılında yayımlanan Orhan Pamuk, bu eseriyle Madaralı Roman Ödülü'ne layık görüldü. 1985 yılında "Beyaz Kale" adlı romanı yayımlandı. Tarihsel bir roman niteliği taşıyan bu eseriyle ABD'de Independent Award for Foreign Fiction ödülüne layık görüldü. 

2006 yılında Nobel Edebiyat Ödülü'nü kazanan Orhan Pamuk, bu ödülü kazanan ilk Türk yazar oldu. 

1982 yılında Aylin Türegün'le hayatını birleştiren Orhan Pamuk'un bu evliliğinden bir kız çocuğu dünyaya geldi. 2001 yılında ise boşandı. 

ORHAN PAMUK'UN ESERLERİ

Cevdet Bey ve Oğulları,
Sessiz Ev
Beyaz Kale
Kara Kitap
Gizli Yüz
Yeni Hayat
Benim Adım Kırmızı
Öteki Renkler
Kar
İstanbul: Hatıralar ve Şehir
Babamın Bavulu
Masumiyet Müzesi
Manzaradan Parçalar
Saf ve Düşünceli Romancı
Şeylerin Masumiyeti
Ben Bir Ağacım
Kafamda Bir Tuhaflık
Resimli İstanbul - Hatıralar ve Şehir
Kırmızı Saçlı Kadın
Hatıraların Masumiyeti

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı