Ahmet Muhip Dıranas'ın kısaca hayatı ve eserleri


Ahmet Muhip Dıranas, 1909 yılında Sinop'ta dünyaya geldi. 1929 yılında Ankara Erkek Lisesi'nden mezun oldu. Şiire yönelmesinde lisede öğretmenleri olan Faruk Nafiz Çamlıbel ve Ahmet Hamdi Tanpınar'ın önemli bir etkisi oldu. İlk şiirleri Servet-i Fünun, Resimli Uyanış ve Milli Mecmua dergilerinde yayımlandı.

İki yıl öğrenim gördüğü Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ni yarıda bırakarak kütüphane memurluğu yapmak üzere İstanbul'a gitti. Bu sırada İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'ne kaydoldu. Daha sonra Dolmabahçe Resim ve Heykel Müzesi ve Halkevleri Kültür ve Sanat Yayınları'nda görev yaptı. 1946 yılında Çocuk Esirgeme Kurumu Yayın Müdürü olarak görevlendirildi. 1957 yılında ise Çocuk Esirgeme Kurumu Başkanı oldu. 1966 yılında İş Bankası Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaya başladı.

Ahmet Muhip Dıranas, 21 Haziran 1980 tarihinde Ankara'da hayata gözlerini yumdu. 

Edebi kişiliği

Ahmet Muhip, şiirde ses ve biçime önem vermiştir. Bu bakımdan Cahit Sıtkı Tarancı ile benzer özelliklere sahiptir. Şiirlerinde hece ölçüsünü kullanmış, kendine özgü söyleyişiyle, edebiyatımızda önemli bir yer edinmiştir. Başlıca temaları aşk, mutluluk özlemi, insanın iç dünyası, karamsarlık ve ölümdür. 

Eserleri

Şiir

Şiirler
Kırık Saz
Kar
Olvido
Rüzgar
Fahriye Abla
Elif
Yağma

Oyun

Gölgeler
Bitmez Tükenmez Can Sıkıntısı
O Böyle İstemezdi
Büyük Olsun

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşık Veysel'in kısaca hayatı, eserleri

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı