Abidin Dino hayatı kısaca

Abidin Dino

Abidin Dino, 23 Mart 1913 tarihinde İstanbul'da dünyaya gözlerini açtı. Ailesi doğduğu yıl İsviçre'ye, altı yaşına geldiğinde de Fransa'ya yerleşti. Çocukluk yıllarının önemli bir bölümü Avrupa'da geçti. 1925 yılında ise ailesiyle birlikte Türkiye'ye döndü.

Robert Koleji'ne kaydolmuşsa da sanata duyduğu ilgi ağır basınca eğitimini yarıda bıraktı. Kendisine tamamen sanat çalışmalarına verdi. İlk çizimleri Yarın gazetesinde, ilk yazısı da Artist dergisinde yayımlandı. Nazım Hikmet’in Sesini Kaybeden Şehir ve Bir Ölü Evi kitaplarının kapak desenlerini çizdi. 1933 yılında Zeki Faik İzer, Zühtü Müridoğlu, Elif Naci, Cemal Tollu ve Nurullah Berk ile birlikte D Grubu adlı sanat topluluğunun kurucuları arasında yer aldı. 

Ünlü yönetmen Sergey Yutkeviç'in teklifi ve Mustafa Kemal Atatürk'ün de desteğiyle Sovyetler Birliği'ne giderek sinema eğitimi aldı. İkinci Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine buradan ayrılarak önce Londra'da, ardından da Paris'e gitti. 1939 yılında Türkiye'ye döndükten sonra arkadaşlarıyla birlikte Yeniler Grubu'nu oluşturdu. 1952 yılında Paris'e yerleşen ünlü sanatçı, Fransız Kültür Bakanlığı tarafından Sanat ve Edebiyat Altın Şövalye Nişanı ile ödüllendirildi.

Abidin Dino, 7 Aralık 1993 tarihinde hayatını kaybetti. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Platon'un Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)