Salvador Dali'nin hayatı kısaca özet

Salvador Dali (Fotoğraf: ABD Kongre Kütüphanesi)

Salvador Dali, 11 Mayıs 1904 tarihinde İspanya'nın Katalonya bölgesinde dünyaya geldi. 1903 yılında ağabeyi hayatını kaybetmiş ve ailesi bu durumu bir türlü kabullenememişti. Bu durum çocukluk döneminde psikolojisini ciddi bir şekilde etkilemişti. 10 yaşına geldiğinde annesinin desteğiyle özel bir resim okuluna kaydoldu. 

Yeteneğiyle küçük yaşlardan itibaren dikkat çeken Salvador Dali, 1919 yılında Figueres Belediye Tiyatrosu'nda ilk sergisini açtı. 1921 yılında annesi hayatını kaybetti. Ertesi yıl Madrid'e taşındı ve eğitimini burada sürdürdü. İlk eserlerinde Dadaizm ve Kübizm sanat akımlarının etkilerini görebilmek mümkündü. Bu akımlar Madrid'de yaygın olmadığı için Dali'nin eserleri oldukça ilgi çekmişti. 

Bir dönem disiplinsizlikten dolayı okuldan atılmışsa da yeniden okula döndü. 1925 yılında Barcelona'daki ilk kişisel sergisini açtı. Bir sonraki yıl Paris'e giderek Pablo Picasso ile tanıştı. Bu tanışmanın ardından eserlerinde bir süre Pablo Picasso'nun etkisi görülecekti. 

1934 yılında ABD'de New York'ta açtığı sergi ile dünya çapında üne kavuştu. İkinci Dünya Savaşı'nın ardından bir süre ABD'de kaldı. 1949 yılında ise doğduğu Katalonya'ya döndü. Salvador Dali, 23 Ocak 1989 tarihinde hayata gözlerini yumdu. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Platon'un Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)