Göbeklitepe nerede, ne zaman bulundu? Hakkında kısa bilgi

Göbeklitepe (Fotoğraf: kulturportali.gov.tr)

Göbeklitepe nerede? Göbeklitepe ne zaman bulundu? Göbeklitepe kaç yıllık bir geçmişe sahip? Göbeklitepe hakkında merak edilenleri sizler kısaca için derledik. 

Göbeklitepe, insanlığın en eski tapınaklarından biri olarak kabul edilmektedir. İnsanların avcı-toplayıcı olarak yaşam sürdüğü bir dönemde inşa edilen bu yapı, "tarihin sıfır noktası" olarak nitelendirilmektedir. 

Göbeklitepe nerede?

Göbeklitepe, Şanlıurfa şehir merkezinin yaklaşık 22 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Örencik köyü yakınlarında bulunmaktadır. 12 bin yıllık geçmişe sahip olan ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan bu yapı, dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğudur.

Göbeklitepe ne zaman bulundu?

Bölge ilk defa 1963 yılında İstanbul Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi tarafından yürütülen Güneydoğu Anadolu Tarihöncesi Araştırma Karma Projesi kapsamında yapılan yüzey araştırmaları sırasında keşfedildi. 1994 yılına kadar başka herhangi bir çalışma yapılmamıştır. 

Alanın arkeolojik açıdan önemi ise 1994 yılında Heidelberg Üniversitesi'nden Klaus Schmidt tarafından yapılan araştırmalarla birlikte ortaya çıkmıştır. Ertesi yıl Şanlıurfa Müzesi başkanlığında kazı çalışmalarına başlandı. Yapılan çalışmalar sonucunda alanın Neolotik Döneme ait olduğu tespit edilmiştir.

Göbeklitepe, yerleşik yaşama geçilmeden inşa edilen ilk tapınaktır. Bu sebeple, anıtsal mimarinin tarım devriminin ardından başladığı şeklindeki geleneksel düşüncenin de değişmesine neden olmuştur. Yaklaşık 12 bin yıl önce böylesi bir yapının nasıl inşa edildiği ise halen tespit edilmiş değil.  

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşık Veysel'in kısaca hayatı, eserleri

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı