Şerife Bacı hayatı ve hikayesi kısaca

Fotoğraf: Kastamonu Belediyesi

Kahraman Türk kadını Şerife Bacı, Kurtuluş Savaşı sırasında cepheye cephane taşıdığı sırada donarak şehit olmuştur. Şerife Bacı kimdir, hikayesi nedir sorularının cevabını sizler için derledik. İşte Şerife Bacı'nın kısaca hayatı...

Şerife Bacı hayatı kısaca 

Türk kadınının Kurtuluş Savaşı'ndaki sembol isimlerinden olan Şerife Bacı, 1900'lü yılların başında Kastamonu'nun Seydiler ilçesinde dünyaya geldi. İlk eşi Çanakkale Savaşı'nda şehit oldu. Daha sonra bir gazi ile evlendi. Köyde kağnısı olanların cephane taşıması için duyuru yapıldı. Gazi olan eşi cephane taşımaya gidemeyince Şerife Bacı onun yerine gitti. 9 aylık kızını da yanına aldı. 

İnebolu'da kağnısına yüklediği cephaneyi kafilesiyle birlikte Kastamonu'ya taşımaya başladı. Bu sırada kafile yoğun bir kar yağışına yakalanır. Bir süre sonra Şerife Bacı kafileden geride kalır. Cephanesini yorganıyla örtmüş, bebeği için de ottan bir yatak yapmıştır. Sabah olduğunda askerler sayım yaparlar ve kafilede bir kişinin eksik olduğunu fark ederler. Kastamonu kışlasına yakın bir yerde Şerife Bacı'yı kağnının üzerinde kapaklanmış bir halde bulurlar. Şerife Bacı şehit olmuş, donmasın diye üzerine uzandığı kızı ise hayatta kalmıştır. 

Kahraman Türk kadını Şerife Bacı adına İnebolu'da bir anıt yapılmıştır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Aşık Veysel'in kısaca hayatı, eserleri

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı