Fenikeliler özellikleri hakkında bilgi maddeler halinde

Fenikeliler, Sami asıllı bir halk olup Lübnan ve Suriye'nin kıyı kesiminde yaşamışladır. Merkezi bir devlet kuramayan Fenikeliler, şehir devletleri halinde yaşamışlardır. Fenikeliler hakkında bilinmesi gerekenleri kısaca derledik.

Fenikeliler özellikleri 

  • Fenikeliler, merkezi bir yönetimden yoksun bir şekilde şehir devletleri halinde yaşamışlardır. Bu şehir devletlerinden bazıları şunlardır: Arvad, Trablus, Biblo, Sayda, Sur, Kartaca ve Beyrut. 
  • Denizcilik faaliyetlerine önem vermişler ve deniz ticaretiyle uğraşmışlardır. Bunda en büyük etken, yaşadıkları bölgenin dağlık ve tarıma elverişli olmamasıdır. 
  • Deniz ticaretinde büyük bir ilerleme kaydeden Fenikeliler, Akdeniz ve Karadeniz kıyılarında ticaret kolonileri kurmuşlardır. 
  • Mısır'dan öğrendikleri yazıyı geliştirip tarihte ilk harf yazısını bulmuşlardır. Bunun sonucunda ilk alfabe Fenikeliler tarafından geliştirilmiş oldu. Fenike alfabesi, daha sonraki yıllarda çeşitli devletler tarafından kullanılmıştır. Roma İmparatorluğu, Fenike alfabesini geliştirmiş ve günümüzde kullanılan Latin alfabesini oluşturmuştur.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Platon'un Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)