Kopernik kimdir, neyi buldu? Kısaca hayatı

Kopernik kimdir? Kopernik neyi buldu? Kopernik ne yapmıştır? Kopernik hakkında kısaca bilgi.

Kopernik hayatı kısaca

Nikolas Kopernik, 19 Şubat 1473 tarihinde, o dönem Lehistan Krallığı'nda bulunan Thorn şehrinde dünyaya geldi. Babası ölünce dayısı tarafından büyütüldü. İyi bir eğitim alan Kopernik, özellikle matematik ve astronomi alanında uzman oldu. Krakow Üniversitesi'nde eğitim gördü. 

Üniversitede eğitim gördüğü sırada astronomi alanında araştırmalara yöneldi. Bu alandaki eserleri kurduğu bir kütüphanede topladı. Dayısının isteğiyle İtalya'ya giderek kilise hukuku üzerine eğitim aldı. Ancak, astronomiyle ilgilenmeyi hiç bırakmadı. 

İlerleyen yıllarda güneş sisteminin merkezinde güneşin bulunduğu ve gezegenlerin güneşin çevresindeki yörüngelerde döndüğü kuramını ortaya koydu. Yıllar boyunca astronomi bilimine egemen olan inanışa ters düşen bu düşüncesini, "Göksel Kürelerin Devinimleri Üzerine" adlı kitabında anlattı. İlk başta tepkilerden çekindiği için kitabını yayımlamak istememiş, ancak Avrupalı bilim insanları arasında kuramı yaygınlaşmıştı. Kopernik, 24 Mayıs 1543 tarihinde hayata gözlerini yumdu. 

Kopernik neyi buldu?

Kopernik, yaptığı çalışmalar sonucunda güneş sisteminin merkezinde güneşin bulunduğunu, gezegenlerin de güneşin çevresindeki yörüngelerde döndüğünü bulmuştur. O dönemin yaygın inanışına ters düşen bu kuram, zaman içerisinde Avrupalı bilim insanları arasında yaygınlaşmıştır. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı