Fütürizm nedir? Fütürizm nerede ortaya çıkmıştır? Kısaca


Fütürizm nedir, nerede ortaya çıkmıştır? Fütürizm ne zaman ortaya çıkmıştır? Fütürizm temsilcileri kimlerdir? Bu sanat akımı hakkında merak edilenleri kısaca sizler için hazırladık.

Fütürizm nedir?

Fütürizm, 20. yüzyılın başlarında İtalya'da ortaya çıkmış bir sanat akımıdır. "Gelecekçilik" olarak da bilinmektedir. Geçmişe ve durgun davranışa iyi bakmayan Fütüristler, şimdiki zamanın ve yarının dinamik, hareketli hayatını yeni bir üslupla anlatmayı amaçlamışlardır. 

Sanatta sürekliliği, hareketliliği, savunan bir akım olan Fütürizm, zamanla İtalya'dan tüm Avrupa'ya yayılmıştır. Bu akım, makine ve hızı sanata sokmayı gaye edinmiştir. İtalyan şair Filippo Tommaso Marinetti tarafından kurulmuştur. 

Fütüristlere göre, hayatın sürekli değişimine uyan yeni bir anlatım yolu bulunmalıdır. Şiirde geleneksel kurallar terk edilmelidir. Şiir yazarken özgürce davranılmalıdır. Bunun sonucunda da serbest nazım ön plana çıkmıştır. 

Fütürizm temsilcileri

Fütüristler, cümle düzeni ve noktalama işaretlerinin terk edilmesi gerektiğini savunur. Onlara göre sözlükler hür olmalıdır. Türk edebiyatında Fütürizmin temsilcisi olarak Nazım Hikmet kabul edilmektedir. Rusya'daki en önemli temsilcisi ise Mayakovski'dir.

Diğer Fütürizm temsilcileri şöyle:

  • Anton Giulio Bragaglia
  • Giacomo Balla
  • Vladimir Burliu
  • Mario Carli 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı