8 Mart 2013 Cuma

İsmet İnönü'nün Hayatı-Kısa Özet


İsmet İnönü, 1884 yılında İzmir'de doğdu. Babası Hacı Reşit Bey, annesi ise Cevriye Temelli Hanım idi.

Öğrenim hayatına Sivas'taki bir mahalle mektebinde başladı ve Mülkiye İdadisi'nde devam etti. 1897 yılında İstanbul'a geldi ve Mühendishane-i Berri-i Hümayun'a (Topçu Lisesi) girdi. Daha sonra Erkan-ı Harbiye Mektebi'ne girdi ve buradan 26 Eylül 1906'de birincilikle mezun oldu.

Mezun olduktan sonra Edirne'deki İkinci Ordu'ya atandı. Bu sırada Fethi Okyar'ın aracılığı ile İttihat ve Terakki Cemiyeti'ne girdi.

1910 yılında Yemen'de başlayan ayaklanmanın bastırılmasında görev aldı. Burada 3 yıl kaldı. 1912'de binbaşılığa yükseldi. Birinci Dünya Savaşı sırasında Kafkas Cephesi'nde görev aldı. Burada Mustafa Kemal Paşa'nın emrinde çalıştı. 12 Ocak 1917'de Dördüncü Kolordu Komutanlığı'na atandı. 1917 yılında Filistin Cephesi'nde ilk olarak Yirminci Kolordu Komutanlığı'na, daha sonra ise Üçüncü Kolordu Komutanlığı'na atandı. Buradaki görevinin ardından da Harbiye Nezareti'nde görev aldı.

1920 yılında Mustafa Kemal'in daveti üzerine Anadolu'ya geçti ve Batı Cephesi Komutanlığı'na getirildi. Çerkez Ethem'in başlattığı ayaklanmanın bastırılmasını sağladı. "Birinci İnönü Savaşı" olarak bilinen savaşta Yunanlıların ilerleyişini durdurdu. Bunun ardından Mirliva rütbesine terfi etti.

Lozan Barış Konferansı'na Türk Heyeti Başkanı olarak katıldı. 1923 yılından 1937 yılına kadar -çok kısa bir süre hariç- başbakan olarak görev yaptı. 20 Eylül 1937'de Atatürk'ün isteği üzerine Başbakanlık'tan çekildi.

Atatürk'ün ölümünden sonra TBMM tarafından cumhurbaşkanı olarak seçildi. 1950'de Demokrat Parti'nin seçimleri kazanması üzerine muhalefete düştü. 27 Mayıs Darbesi'nin ardından 1961 yılında Cumurbaşkanı Cemal Gürsel tarafından hükümeti kurma görevi verildi. 1965 yılında bu görevden ayrıldı. 8 Mayıs 1972'de CHP Genel Başkanlığı görevinden istifa etti.

İsmet İnönü, 25 Aralık 1973 günü hayatını kaybetti.

ATATÜRK İLE İNÖNÜ ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIK

16 yorum:

 1. iyi ama çok uzun
  ama güzel bir sayfa

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bencede ilk başta kısa iyi demiştim ama uzun iyiymiş :D

   Sil
 2. Çok güzel olmuş teşekkür ederim..

  YanıtlaSil
 3. inkılap ödevi 6465 sayfayı yaptım tşk

  YanıtlaSil
 4. bende bunu yazdım ve 100 aldım

  YanıtlaSil
 5. cok sagolun ellerinize saglik tesekkur ederimmm

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel tam istediğim gibi bir metin teşekkür ederim

  YanıtlaSil
 7. İyi idare eder ama tavsiye ederim hem de kısa

  YanıtlaSil
 8. Allah razı olsun kardeş çok sağol

  YanıtlaSil
 9. Saol da Atatürk İsmet İnönü yü neden başbakanlıktan aldı

  YanıtlaSil
 10. Gerçekten güzel. Ödevim içi yardımcı oldunuz. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 11. süper bir ödev bayıldım

  YanıtlaSil
 12. GERNÇEKTEN ÇOK GÜZEL NEYSEKİ ZAMANINDA YETİŞTİRDİM YOKSA EKSİ ALIRDIM THANK YOU

  YanıtlaSil
 13. “The hour of capitalism's greatest triumph is its hour of crisis” vecîzesini İsmet İnönü Türkçeye «Benim en büyük zaferim en büyük yenilgimdir» diye çevirmiştir. Siyasî tarihimize «İşte paşam İstanbul» başlığı ile geçen olaydan çıkartılması gereken sonuç da, insanlarımızın, “Kapitalist Üst-Akıl” adına konuşmaya mezun İnönü’yü dinleme ihtiyacını, oy vermeyecek olsalar dahî duyar oldukları olmalıdır.

  YanıtlaSil
 14. Abi ya helal yani ilk baktığımda sizin gibi kısa ama iyidir demiştim ama uzun ve iyi çıktı helal olsun vallahi ne diyim abicim

  YanıtlaSil

Zeki Müren Hayatı Kısaca

Toplam Sayfa Görüntüleme Sayısı