Cumhurbaşkanlarımız: Sırasıyla İsimleri ve Görev Tarihleri



Türkiye'de, 29 Ekim 1923'te cumhuriyetin ilan edilmesinden sonra 12 cumhurbaşkanı görev yaptı. İşte görev yapan cumhurbaşkanlarımızın isimleri ve görev yaptıkları tarihler:


Cumhurbaşkanlarımız
Görev Süresi
  1. Mustafa Kemal Atatürk
29 Ekim 1923 – 10 Kasım 1938
  1. İsmet İnönü
11 Kasım 1928 – 22 Mayıs 1950
  1. Celal Bayar
22 Mayıs 1950 – 27 Mayıs 1960
  1. Cemal Gürsel
27 Mayıs 1960 – 28 Mart 1966
  1. Cevdet Sunay
28 Mart 1966 – 28 Mart 1973
  1. Fahri Korutürk
6 Nisan 1973 – 6 Nisan 1980
  1. Kenan Evren
9 Kasım 1982 – 9 Kasım 1989
  1. Turgut Özal
9 Kasım 1989 – 17 Nisan 1993
  1. Süleyman Demirel
16 Mayıs 1993 – 16 Mayıs 2000
  1. Ahmet Necdet Sezer
16 Mayıs 2000 – 28 Ağustos 2007
  1. Abdullah Gül
28 Ağustos 2007 – 28 Ağustos 2014
  1. Recep Tayyip Erdoğan
28 Ağustos 2014 – Halen görevine devam etmekte.

1. Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk: 29 Ekim 1923'te göreve başladı. 10 Kasım 1938 günü görevi başında vefat etti.

2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü: 11 Kasım 1938'de göreve başladı. 22 Mayıs 1950'de görevi sona erdi.

3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar: 22 Mayıs 1950'de göreve başladı. 27 Mayıs 1960'ta yapılan darbe sonucunda görevi sonlandırıldı.

4. Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel: 27 Mayıs 1960'ta göreve başladı. 28 Mart 1966'ta görevi sona erdi.

5. Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay: 28 Mart 1966'ta göreve başladı. 28 Mart 1973'te görevi sona erdi. 

6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk: 6 Nisan 1973'te göreve başladı. 6 Nisan 1980 tarihinde görevi sona erdi.

7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren: 12 Eylül 1980 Darbesi'nin ardından 9 Kasım 1982'de göreve başladı. 9 Kasım 1989 tarihinde görevi sona erdi. 

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal: 9 Kasım 1989'da göreve başladı. 17 Nisan 1993 günü görevi başında vefat etti.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel: 16 Mayıs 1993'te göreve başladı. 16 Mayıs 2000'de görevi sona erdi.

10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer: 16 Mayıs 2000'de göreve başladı. 28 Ağustos 2007'de görevi sona erdi. 

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül: 28 Ağustos 2007'de göreve başladı. 28 Ağustos 2014'de görevi sona erdi.

12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: 10 Ağustos 2014'de yapılan halk oylaması sonucunda ilk turda %52 oy alarak seçimi kazandı. 28 Ağustos 2014'de göreve başladı. 2018 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini de kazandı. Halen görevini icra etmektedir. 

Yorumlar

Yorum Gönder