Ömer Hayyam Kimdir? Ömer Hayyam'ın Kısaca HayatıÖmer Hayyam (1044 - 1123) İran'ın en büyük bilgin ve şairlerindendir. Hayatı hakkında kesin bilgiler yoktur. Çeşitli eserlerde İran'ın bilim merkezlerinde öğrenim gördüğü kaydediliyor. Fıkıh, ilahiyat, fizik ve astronomi bildiği ve okuttuğu biliniyor. 

Ömer Hayyam'ın edebiyat tarihindeki yeri, İslam dünyasının büyük eserlerinden olan Rübaiyat'ı ile ve ölümünden sonraki çağlarda belirlenmiştir. Kolayca anlaşılan, açık ve akıcı bir dili vardır. Gerçekçidir, çağını alaycı ve zeki bir dille anlatır. Aşk, şarap, dünya, yaşama sevincinin çoğunlukta olduğu konulara genellikle felsefe açısından bakmıştır. Batı dünyasında yakından tanınmış, sevilmiş ve adına dernekler kurulacak bir ilgiyle benimsenmiştir. Kendine özgü aruz kalıplarıyla yazılan ve fikirle duyguyu en yoğun biçimde toplayan rubai türünün en büyük temsilcisi olarak tanınmıştır. [1]

Ömer Hayyam aynı zamanda bir matematikçidir. Matematik ve astronomi bilgisiyle yeni bir takvim (Celali Takvim'i) oluşturdu.

KAYNAKÇA

Milliyet Sanat Dergisi, 21.09.1973, s.16


Yorumlar

Yorum Gönderme