Mehmet Emin Yurdakul Hayatı Kısaca

MEHMET EMİN YURDAKUL
Milli Edebiyat'ın ve Türkçülüğün önde gelen isimlerinden Mehmet Emin Yurdakul, 13 Mayıs 1869 tarihinde İstanbul'da doğdu. Eğitim hayatına Saray Mektebi'nde başladı, daha sonra Beşiktaş Askeri Rüştiyesi'ne gitti. Yükseköğrenim için farklı zamanlarda Mekteb-i Mülkiye ve İstanbul Hukuk Mektebi'ne kaydoldu, ancak her iki okulu da bitiremedi. 

Okulu bıraktıktan sonra devlet memuru olarak çeşitli kurumlarda görev yaptı. Bir yandan edebi çalışmalarını da sürdürdü. İlk şiiri "Cenge Giderken" Asır gazetesinde yayımlandı. Bu dönemde "Servet-i Fünun" ve "Muktebes" gibi dergilerde de şiirleri yayımlandı. Farklı tarihlerde Erzurum, Sivas ve Hicaz'da valilik yaptı. 

1912 yılında İstanbul'da kurulan Türk Ocağı'nın kurucuları arasında yer aldı. Aynı zamanda örgütün ilk genel başkanı oldu. 1913 yılında Musul Milletvekili olarak Meclis-i Mebusan'a girdi. 

1921 yılında Anadolu'ya geçerek Milli Mücadele'ye katıldı. Anadolu'nun çeşitli yerlerinde halkın motivasyonunu artıracak konuşmalar yaptı. Cumhuriyetin ilanından sonra milletvekili olarak TBMM'de yer aldı. 

Mehmet Emin Yurdakul, 1944 yılında vefat etti. 

MEHMET EMİN YURDAKUL'UN EDEBİ KİŞİLİĞİ

  • Şiirlerinde Türkçülüğü savunmuştur. 
  • "Türk Şairi" ve "Milli Şair" olarak da bilinmektedir. 
  • Şiirlerini, hece ölçüsüyle ve sade bir dille yazmıştır. 
  • Farklı nazım biçimlerini kullanmıştır. 
MEHMET EMİN YURDAKUL'UN BAZI ESERLERİ

Türk Sazı
Zafer Yolunda
Cenge Giderken
Zafer Yolunda
Mustafa Kemal
Dicle Önünde
Ordunun Destanı
Turan'a Doğru
Tan Sesleri 

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Platon'un Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)