Mehmet Rauf'un kısaca hayatı ve eserleri


Servet-i Fünun dönemi romancılarından Mehmet Rauf, 12 Ağustos 1875 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Eğitim hayatına Balat Mahalle Mektebi'nde başlayan Mehmet Rauf, daha sonra sırasıyla Eyüp Rüştiyesi, Soğukçeşme Askeri Rüştiyesi ve Bahriye Mektebi'ne gitti.

Küçük yaşlardan itibaren edebiyata ilgi duydu. "Düşmüş" adlı ilk hikayesi Halit Ziya Uşaklıgil tarafından çıkarılan Hizmet gazetesinde yayımlandı. Halit Ziya ile yakından bir dostluk kuran Mehmet Rauf, daha sonra onun aracılığıyla Servet-i Fünun topluluğuna katıldı. Cenap Şahabettin'in görevi dolayısıyla Cidde'ye gitmesi üzerine bir süre Mektep dergisini yönetti. 

Öğrenimini tamamladıktan sonra orduda çeşitli görevlerde bulundu. 1910 yılında "Bir Zambak Öyküsü" adlı kitabı yasaklanıp toplatıldı. Bu olayın ardından ordudan atıldı ve kendini tamamen edebi çalışmalarına verdi. 1901 yılında edebiyatımızdaki ilk psikolojik roman olarak bilinen "Eylül" adlı romanı yayımlandı. 

1920 yılında kendisine ait bir yayınevi açtı. Farklı tarihlerde Vakit, Cumhuriyet, Yeni Ses ve Peyam gibi gazetelerde yazarlık yaptı. Mehmet Rauf, 23 Aralık 1931 tarihinde hayatını kaybetti. 

Mehmet Rauf'un eserlerinden bazıları

Roman

Eylül
Ferda-yı Garam
Garam-ı Şebab
Serab
Genç Kız Kalbi
Karanfil ve Yasemin
Son Yıldız
Kan Damlası

Öykü

İhtizar
Son Emel
Hanımlar Arasında
Bir Aşkın Tarihi
Kadın İsterse
Üç Hikaye
Eski Aşk Geceleri
Pervaneler Gibi
Gözlerin Aşkı

Mensur Şiir

Siyah İnciler

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Platon'un Kısaca Hayatı

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)