Yıldız Kenter kimdir? (Kısaca)

Yıldız Kenter
Yıldız Kenter'in kısaca hayatı ve rol aldığı tiyatro oyunları ile filmler.
Türk tiyatrosunun duayen isimlerinden Yıldız Kenter, 11 Ekim 1928 tarihinde İstanbul'da dünyaya geldi. Babası Ahmet Naci Kenter, annesi ise Olga Cynthia'dır. Annesi Türk vatandaşlığına geçtikten sonra adını Nadide Kenter olarak değiştirdi. 


1948 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'nı bitirdikten sonra, ABD ve İngiltere'ye giderek oyunculuk ve oyunculuk öğretiminde yeni teknikler üzerine çalışmalar yaptı. Türkiye'ye dönünce Ankara Devlet Konservatuvarı'nda hocalık yapmaya başladı. 

1959 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı'ndan ayrılan Kenter, kısa bir süre Muhsin Ertuğrul ile birlikte çalıştı. Daha sonra ise kardeşi Müşfik Kenter ve eşi Şükran Güngör ile birlikte "Kent Oyuncuları" adında bir tiyatro topluluğu kurdu. 

"Ağaçlar Ayakta Ölür" adlı filmdeki performansıyla 1964 yılında düzenlenen Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü'nü kazandı. 

Tiyatro kariyeri boyunca William Shakespeare, Arthur Miller, Sergey Kokovkin, Melih Cevdet Anday, Adalet Ağaoğlu ve Necati Cumalı gibi pek çok yazarın oyunlarını sahneye koyan ve oynayan Kenter, 1981 yılında "Devlet Sanatçısı" unvanını aldı. Kenter, ulusal ve uluslararası birçok festivalde ödüller kazandı. 1998 yılında Cumhurbaşkanlığı Büyük Kültür ve Sanat Ödülü'ne layık görüldü. 

Usta sanatçı Yıldız Kenter, 17 Kasım 2019 tarihinde hayatını kaybetti.

ROL ALDIĞI TİYATRO OYUNLARINDAN BAZILARI

Martı
Anna Karenina
Misafir
Finten
Yalancı
Elektra
Hamlet
Sırça Kümes
Ben Anadolu

ROL ALDIĞI FİLMLERDEN BAZILARI

Beyaz Melek
Zulüm
Kartal Yuvası
Güle Güle
Ağaçlar Ayakta Ölür
Yaşlı Gözler
Fatma Bacı
Zulüm
Hanım

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı