Graham Bell hayatı kısaca

Graham Bell (Fotoğraf:Pixabay)

Telefonun mucidi Alexander Graham Bell, 3 Mart 1847 tarihinde İskoçya'nın başkenti Edinburgh'da dünyaya geldi. Graham Bell'in annesi işitme engelliydi. Dedesi ve babası, ses ve konuşma mekaniği konusunda uzmandı. Bell, ilk eğitimini babasından almıştı. Edinburgh'da bulunan Kraliyet Lisesi'nde ise iki yıl örgün eğitim aldı. 

16 yaşına geldiğinde babasının işitme engelliler için yürüttüğü çalışmalara dahil oldu. İki kardeşinin verem nedeniyle ölmesinin ardından babasıyla birlikte Kanada'ya gitti. Babasının ölümünün ardından da onun çalışmalarını sürdürmek üzere ABD'ye gitti. 1872 yılında Boston Üniversitesi'nde profesör oldu. Bu sırada bir yandan da harmonik telgrafı tasarlamak için deneyler üstüne deneyler yaptı. Thomas Watson isimli bir elektrik mühendisi de çalışmalarına dahil oldu. 

Graham Bell, 7 Mart 1876'da telefonun patentini aldı. 10 Mart 1876 tarihinde de ilk telefon görüşmesini gerçekleştirdi. 1880 yılında Volta Laboratuvarı'nı kurarak bilimsel çalışmalarını sürdürdü. Ayrıca, hayatının bundan sonraki sürecinde de işitme engelliler için çalışmalar yapmaya devam etti. 2 Ağustos 1922 tarihinde hayata gözlerini yumdu.

Graham Bell'in toplamda 18 patenti bulunmaktadır. 

Telefon icadı

Graham Bell, biraz önce de bahsedildiği üzere 7 Mart 1876 tarihinde telefonun patentini aldı. İlk telefon görüşmesini ise 3 gün sonra yani 10 Mart 1876 tarihinde gerçekleştirdi. Bugün hepimizin kullandığu telefon sözü olan "Alo", Graham Bell'in sevgilisinin adının baş harflerinden oluşmaktadır.  Graham Bell'in sevgilisinin adı Alessandra Lolita Oswaldo idi.

İlgili Biyografiler

Edison'un kısaca hayatı

Nikola Tesla'nın hayatı kısaca 

Yorumlar

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Mehmet Akif Ersoy'un Kısaca Hayatı

Mimar Sinan'ın hayatı (Kısa-özet bilgi)

Platon'un Kısaca Hayatı